Na svete existuje obrovské množstvo farieb. Aby sme sa v nich dokázali ľahko orientovať, už pred desiatkami rokov vznikli rôzne vzorkovníky a štandardy, na základe ktorých sa dajú identifikovať jednotlivé odtiene. V stavebníctve, architektúre, doprave a priemysle sa najčastejšie využívajú RAL farby. Čím sú charakteristické a aké majú vlastnosti?
RAL farby – vzorkovník s bohatou históriou
Prvá podoba vzorkovníka RAL farieb bola vytvorená už v roku 1927. Nemecký inštitút pre kvalitu a označovanie tovarov vtedy zaviedol farebné spektrum RAL 840, v ktorom bolo spočiatku evidovaných len 40 odtieňov.
V priebehu nasledujúcich desaťročí sa vzorkovník upravoval a aktualizoval, pričom do neho pribúdali nové odtiene. V roku 1961 bol predstavený nový systém označovaný ako RAL 840-HR, ktorý sa zachoval dodnes a častokrát sa pomenúva ako Classic.
Špeciálne vzorkovníky RAL farieb
Dnes sa najčastejšie používa tradičný vzorkovník RAL 840-HR Classic, ktorý obsahuje normálne a polo-matné farby. Stretnúť sa však môžete aj so špeciálnym vzorkovníkom lesklých farieb označovaným ako RAL 841-GL. V niektorých prípadoch sa používajú aj systémy RAL Design, RAL Effect a RAL Plastic zahŕňajúce špecifické odtiene.
Najčastejšie otázky o RAL farbách
RAL farby sú spojené s rôznymi zaujímavosťami a špecifikami. Prinášame vám odpovede na niekoľko najčastejších otázok, s ktorými sa ohľadom nich stretávame.
Koľko RAL farieb existuje?
Najpoužívanejší vzorkovník RAL Classic v dnešnej dobe pozostáva z 213 odtieňov. RAL Design obsahuje 1625 odtieňov, RAL Effect 70 metalických a 420 plných farieb. Celkové portfólio je tak skutočne široké.
Vedeli ste, že čísla jednotlivých odtieňov sú definované podľa základnej charakteristickej farby? Žlté a béžové odtiene majú kódy z rady 1000, oranžové 2000, červené 3000, biela a čierna zas 9000. Vo vzorkovníku sa tak dokážete pomerne jednoducho orientovať.
Čo znamená skratka RAL?
Skratka RAL pochádza zo slov ReichsAusschuss für Lieferbedingungen, po našom Ríšsky výbor pre dodacie podmienky. Vzorkovník v dnešnej dobe spravuje nemecká organizácia RAL gGmbH.
Sú Pantone a RAL farby to isté?
Pantone je samostatnou farebnou stupnicou, ktorá sa nezhoduje so vzorkovníkom RAL. Obsahuje viac rôznych špecifických odtieňov, aké v klasickom RAL systéme nenájdete. Existujú však konverzné nástroje priradzujúce RAL farbe čo najpodobnejší odtieň na Pantone stupnici.
Aký je RAL kód pre bielu?
V RAL stupnici nájdete hneď niekoľko odtieňov bielej. Prinášame vám výber niektorých najznámejších:
- Perlová biela RAL 1013
- Signálna biela RAL 9003
- Dopravná biela RAL 9016
Aká je farba RAL 7016?
V PG Metallbau sa venujeme aj práškovému lakovaniu diskov kolies, pri ktorom často pracujeme s farbou RAL 7016. Ide o antracitovú šedú, ktorá sa teší veľkej popularite. Používa sa aj na farbenie rôznych konštrukcií.
Koľko čiernych RAL farieb existuje?
V klasickom vzorkovníku RAL nájdete 6 rôznych čiernych farieb, ktoré sa mierne líšia svojím odtieňom.
Ako zistím RAL číslo mojej farby?
Na presné stanovenie RAL farby sa využíva špeciálny kolorimetrický program, ktorý vygeneruje konkrétny kód odtieňu. V praxi sa najčastejšie používajú RAL vzorkovníky a kód sa stanoví odhadom, prirovnaním farieb.
Sú RAL farby matné alebo lesklé?
V skupine RAL Classic sa nachádzajú normálne, polo-matné a metalické odtiene. Špeciálne lesklé či matné farby nájdete vo vzorkovníkoch RAL Design, RAL Effect či RAL Plastic. To, ako budú RAL farby vyzerať v realite, závisí najmä od povrchovej úpravy pri samotnom lakovaní. Napríklad, keď sa rozhodnete pre práškové farbenie, zvoliť si môžete matný, polo-matný alebo lesklý povrch, prípadne metalízu či glitter.